Klubbhundar

Här nedan finns bilder av klubbens hundar.
Under varje bild finns lite info om vad hunden gör och eventuella meriter.
Vill du och din hund också vara med här? Vill du ha hjälp att ta foton?
Hör av dig till Yvonne - yvonne.h@tyfonmail.se
Det går bra att skicka egna digitala bilder. Se bara till att de är tydliga
Glöm inte att skriva hundens och förarens namn samt eventuella meriter.
  • KH_Wayra.jpg
    "Wayra"
    Lovlipon Cayenne
    Förare Anna-Mia Jonsson
  • KH_Navi.jpg
    "Navi"
    Full Blast's Diva
    Förare Jonna Lantz
  • KH_Chaska_Kortisi.jpg
    Chaska Korítsi
    Rallylydnad RLD N, RLD F, RLD A
    Agilityklass 1
    Hoppklass 1
    Lydnad Startklass
    Godkänt Anlagsprov i Viltspår
    NW Godkänt Doftprov Eukalyptus
    Förare Anna-Mia Jonsson
  • KH_Mac.jpg
    "Mack"
     J & P's Mack
     Agilityklass 2
     Hoppklass 2
     
    Förare Anneli Ehrlund
  • KH_Unni.jpg
    "Unni"
    Quenellas Unita
    MH
    KORAD
    Lyd I
    Appell spår
    Förare: Benny Ohlsson
     
  • KH_Brallis.jpg
    "Brallis"
    Norpatorps Brallis
     
    Förare: Peter Rönnbäck
     
     
  • KH_Gordon.jpg
    "Gordon"
    Arcanorums Great Gordon Av Viggo
    MH
    Exteriör GK
    BIM CK
    GK Appell spår
    Förare: Kicki Annergård
  • KH_LeiaLava.jpg
    "Lava"
    BlackZonés Princess Leia
    Agilityklass 3 (2cert)
    Hoppklass 3
    Lydnad klass 2
    Uppflyttad Lägre spår
    Förare: Malin Karlsson
  • KH_Fixa_Sara.jpg
    "Fixa"
    Kaitans I Will Fix It
    MH
    MT 509 poäng
    CERT Elitspår
    Exc Utställning
    Förare: Sara Benkarcik
  • KH_Coco.jpg
    ”Coco”
    Skogsbackens Wonderful Promise
    Agilityklass 3 och Hoppklass 3
    Svensk Hopp & Agilitychampion 2013
    DM-guld individuellt 2013
    Förare: Ullis Frödén
  • Chanel1.jpg
    "Chanel" 
    Vaxmyra Omega
    Agilityklass 3
    Hoppklass 3
    Svensk Agilitychampion 2011
    Svensk Hopp champion 2013
    DM-guld individuellt och lag 2012 & 2013
    SM, individuellt agility 2012 
    SM, individuellt och lag agility 2013 
    Förare: Ullis Frödén
  • KH_Ymur.JPG
    "Ymur"
    Largo's Ymur

    LP1, LP2, 1:a pris Lydnad klass 3

    Uppflyttad Appellklass Spår

    Rallylydnadsdiplom N & F

    Cert o CACIB på Utställning

    Goda vallanlag

    ”Årets Isländska Fårhund” 2012

    Förare: Kristina Berggren

  • KH_Yssa.JPG
    "Yssa"
    Largo's Yssa

    LP1, LP2, 1:a pris Lydnad klass 3

    Rallylydnadsdiplom N & F

    Cert o CACIB på Utställning

    Goda vallanlag

    ”Årets Isländska Fårhund” 2007 & 2010

    Förare: Kristina Berggren

  • KH_Tuff.JPG
    "Tuff"
    Aglility & Hoppklass 1
    Förare: Matilda Jerlström
    Ägare: Anna Jerlström
     
  • KH_Albin_Ludwig.JPG
    "Albin"   "Ludwig"
    Klettermusens Zeppelin   Klettermusens Terminator
    Agility & Hoppklass 2   Agility & Hoppklass 2
    Förare: Matilda Jerlström   Förare: Linnéa Jerlström
    Ägare: Elisabeth Jerlström   Ägare: Elisabeth Jerlström
         
         
  • KH_Maya.jpg
    "Maya"
     Chevrolet´s Modesty Blaise
     MH
     BIS-2 valp utställning
     Exc, CK, CERT utställning
    Förare: Susanne CalnerHernblom
  • KH_Vilda1.jpg
    "Vilda"
    Norpatorps Vilda
    MH
    Cert Spår
    Spår Champion
     Förare: Mikael Svensson
  • gaia.JPG
    "Gaia"
    Barvatorp's Gaia
    MH
    Korad
    1:a pris Lydnadsklass II
    Uppfl Högre Spår
    Uppfl Högre Rapport
    Förare: Yvonne Hull
  • Lövlunds Juga.JPG
    Lövlunds Juga
    MH
    MT
    LP I
    1:a pris Lydnadsklass II
    Uppflyttad högre spår
    Tjänstehundscert, patrullhund 
    Ägare: Emma Jacobsson
  • KH_Ludde.jpg
    Ludde
    Går grundkurs & tränar Rallylydnad
    Deltar på tisdagsträningarna
    Kommer att ställas ut på KBK:s utställning
     Förare: Johanna Kings
  • KH_Ludde1.jpg
    Ludde
    som matte Johanna har stora planer för
  • Plopp 2.JPG
    "Plopp"
    Windedos Plopp
    1:a pris Lydnadsklass II - III - Elit
    Lydnadschampion
    Uppflyttad till Freestyle klass 2
    Uppflyttad Lägre spår
    MH 
    Klubbmästare i Lydnad 2008
    Årets lydnadsaussie 2010 
     Förare: Victoria Aronsson
  • blixten.jpg
    "Blixten"
    Metalstaff Battle Hymn
    SvUCH
     LP 1
    RLD N RLD F
    Godkänd anlagsklass viltspår
    Förare: Camilla Thörner
  • Yra.JPG
    "Yra"
    Gränsvallarens Yrsnö
    Gk vallhund
    MH
    Uppflyttad Elit Spår
    Uppflyttad Högre Sök
    LP I - II
    Klubbmästare i lydnad 2010
    Förare: Gun Bengtsson
  • Nixa1.jpg
    "Nixa"
    Gränsvallarens Nixa
    Gk Vallhund
    Cert Spår
    Sökchampion
    LP III
    Förare: Gun Bengtsson
  • Maria o Hover3.JPG
    "Hover"
    Birkelands Hover
    MH
    KORAD
    1:a Utställning
    LP I - II - III
    Lydnadsklass Elit
    Certpoäng Spår
    Förare: Maria Perzon
  • blandat juni 09 008.JPG
    "Qvick"
    Gränsvallarens Qvick
    MH
    Lydnadsklass III
    Högre Rapport
    Elit Spår
    Förare: Ewa Rönnbäck
  • DSC_0253.JPG
    "Lolita""
    Fabulous Princess Lolita 
    Agilityklass 1
    Hoppklass 1
    Rallylydnad - Nybörjarklass
    Förare: Nathalie Åström
     
  • Fia-Friends Skott-Säker.JPG
    Fia-Friends Skott-Säker
    1:a pris Lydnadsklass I 
    Förare: Nina Gustavsson
  • Hemsidan-1.JPG
    Knutstas Super Hero
     1:a pris Lydnadsklass  I-II-III-Elit
    Lydnadschampion
    Förare: Mattias Karlsson 
  • Flen1.jpg
    "Peppe"
    Fia-Friends Peppe-Power
    Lydnadklass Elit
    Lydnadschampion
    SM lydnad 2009, 2010 & 2011
    Förare: Mattias Karlsson
  • Proppen2.jpg
    " Proppen "
    Applegrove Take A Look At Me Now
    1:a utställning 2008.
    Äg. Malin Persson & Lena Årgard
  • Gubben.JPG
    Kronvallaren Gubben
    GK Vallh
    SLCH
    2:a reserv Nord.  Mästerskapet
     i Norge 2009
    1:a reserv Nord. Mästerskapet
      i Stockholm 2010
    Förare: Lena Andersson
  • Vilja.JPG
    Vilja   Saga
         
    MH   MH
    Uppflyttad Lägre spår   1:a pris Lydnadsklass I
    Lyd III    
    Förare: Sara Andersson
  • Jasonbild.jpg
    "Jason"
    Don's Footsteps On The Dancefloor
    1:a pris Lydnadsklass III
    Förare: Pernilla Sjöstrand
  • gigge.jpg
    "Gigge"
    Pemacos Gagarin
    LP I - II
    Förare: Sara Abrahamsson
  • galej.JPG
    "Galej"
    Turbulens Galej
    MH
    CK 2:a hane i öppen klass 
    CK 4 bhkl
    Förare: Bonnie Isbrant
  • Asi.jpg
    "Assi"
    Wirabruks Asi
    MH
    Ukk.1, HP
    Cert, BIR BIS-4 Bruksmeriterad
    Uppflyttad Högre Sök
    LP I
    Förare: Bonnie Isbrant
  • emil 009.jpg
    "Emil"
    Marimick's Emil
    MH, Korad
    LP II
    1:a pris Lydnadsklass  III
    Länsmästare i Lydnadsklass II
     Cert Sök
    SBCH SUCH CACIT
     Ukl 1 HP
     1:a Bhkl med Cert
    CK, BIR, BIS-4 Bruksmeriterad
    BIS-1 veteran
     Årets Bästa Belgare 2005,2007 lyd II
     2:a i Årets Bästa Belgare i sök 2005
     Svensk Belgarmästare i sök 2006,2007
     Årets Bästa Belgare 2006 i sök
     3:a i Årets Bästa Belgare i sök 2007
     2:a i Årets Bästa Belgare 2007 lyd II
    Årets Bästa Belgare 2010 i lydnadsklass III 
    2:a  sök-DM 
     Förare: Bonnie Isbrant
  • Tessa.JPG
    "Tessa"
    Koffstalunds Fantine
    LP I
     Förare: Inger Wilson
  • izor.JPG
    "Izor"
    Calmaritens Heta Hojas
    LP I - II
    MH
    CK på utställning
    Klubbmästare lydnad -07
    Förare: Victoria Aronsson
  • KH_Lura.JPG
    "Lura"
    Lövlunds Lura
    MH
    MT
    Lkl spår
    LP 1, LP 2
    Förare Ingela Karlsson
  • milla.JPG
    "Milla"
    Cornetto's Caramelle
     LP  - II
     Lyd III
    Godkänd Appell Spår
     Förare: Yvonne Hull
  • Ceasar.jpg
    "Ceasar"
    Eternal Stars Sweet Ceasar
    MH
    1:a pris Lydnadsklass II
    Uppflyttad Lägre spår
    Förare: Petra Hedberg
  • Axa.jpg
    "Axa"
    Metalstaff No Way Back
    LP1
     RLD N RLD F
     Godkänd anlagsklass viltspår
    Utställd med CK
    Klubbmästare Brains & beauty
     staffespecialen 2010
    Förare: Camilla Thörner
  • Borje_Viggen.jpg
    "Viggen"  
    Hassemans Viggen  
    Elit spår  
    MH  
    Förare: Börje  & Elsmari Nilsson  
  • peter_chiva.JPG
    "Chiva"
    Norpatorps Chiva
    SBCH
    SM i Rapport 2006
    MH
    Klubbmästare bruks 05-06-07-08
    Förare: Peter Rönnbäck
  • Cämpa hittat föremål.-1.jpg
    "Cämpa"
    Norpatorps Cämpa
    MH
    Lydnadsklass Elit
    KM bruks -02
    Cert Spår
    Cert Rapport
    Spår Champion
    SM i Rapport 2005,2007
    Förare: Elsmari & Börje Nilsson
  • h_orka.jpg
    "Orka"
    Norpatorps Orka
    Korad SBCH
    Tjänsteh. i Väktartjänst
     MUH
    Gk L - test
    Elit spår
    Elit sök
    Elit skydd
    SBCH
    K-holms Bästa brukshund -03
    Klubbmästare bruks -03,-04
    DM mästare Spår -05
    DM mästare Sök -05
    SM Sök -04
    Förare: Mikael Svensson
  • h_selmaigen.jpg
    Selma
    LP I
    KM Flyball (år?)
    K-holms Bästa agilityhund -03
    Ag I
    Hopp I
    Förare: Therese Johansson
  • h_nellie.jpg
    Magicbrook New Years Promise
    SLCH SVCH
    (Den enda i sin ras som är
    Sv.Viltspår CH.)
    3:a Ungdoms-SM -99
    År.Lyd Bearded collie
    -99 , -00 &-01
    1:a BeardedCollie- SM lyd -00
    3:a Ungdoms-SM -00
    KM Ag. -01
    K-holms Bästa agilityhund -01
    SM i lydnad -01,-03
    KM Lyd. -02
    Förare: Lee Ekström
  • Mattias_Kixs.gif
    "Kixs"
    Waagendorfs Kixs
    LP Elit
    Elitklass spår
    SM lydnad 2003-04-05
    Förare: Mattias Karlsson
  • h_urra.jpg
    "Urra"
    Largo's Urra
    LP I - II - III
    Lydnadsklass Elit
    MH
    Goda vallanlag på vallanlagsbeskrivning
    Årets Isländska Fårhund 2005
    Förare: Kristina Berggren
  • Jonteapport2_05.JPG
    "Jonte"
    Dragongårdens Break Every Rule
    MH
    LP I - II
    1:a pris Lydnadsklass III
    Uppflyttad Högre Spår
    Svenska Leonbergerklubbens
    Lydnadslejon 2005
    Förare: Pernilla Sjöstrand
  • fiffi.JPG
    Fiffi  
    LP I - II
     
    Lydnadsklass III  
    Förare: Christer Fredriksson